Kayseri Valiliği
Kayseri Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Kayseri Valiliği
Kayseri Valiliği

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

03 Haziran 2020
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

          Birleşmiş Milletlerin 5 Haziran 1972’de İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlediği “insan ve çevre konferansının” sonuç bildirgesinde, Dünya’nın pek çok yöresinde giderek önemli boyutlara ulaşma eğilimi gösteren çevre sorunlarının tüm insanlığı tehdit eden bir sorun haline geldiği ve insanlığın bu ortak sorununa ancak koordineli bir işbirliği ile ortak çözümler getirilebileceği vurgulanmıştır. Bu tarihten sonra 5 Haziran üye ülkelerce Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. 

         Çevre, sadece bir kurum ya da kuruluşun değil tüm insanlığın ortak sorumlu olduğu tüm canlılara ait bir yaşam alanıdır. Bu yaşam alanına maalesef en çok insanlar tarafından zarar verilmektedir. Bunun en önemli göstergelerinden birini de geçtiğimiz günlerde hep beraber izledik. Koranavirüs salgını ile nedeniyle trafik yoğunluğu ve sanayi tesislerinin üretiminin azalması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hava kirliliğinde azalma gözlemlenmiştir.

 

         Bu kapsamda; dünyamızın ve tabiatın insanoğluna verdiği mesaj son derece açıkken elbette çevremizi korumak, üstümüze düşen görevleri yerine getirmek için daha hassas davranmalıyız. Bu noktada tüm vatandaşlarımızdan ülkemiz genelinde uygulanmakta olan atıkların azaltılması ve kaynağında ayrı toplanmasına yönelik olarak yürütülen sıfır atık uygulama çalışmalarına desteklerini beklediğimizi ifade etmek gerekir.

         Yine atıkların kaynağında ayrı toplanması, çevre ve insan sağlığının korunması konusunda dikkate edilmesi gereken diğer bir husus dünya ve ülkemizin karşı karşıya kaldığı koranavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede ülke sathında alınan tedbirler doğrultusunda, gündelik hayatta kullanılan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının da uygun şekilde yönetiminin sağlanmasıdır. 

Koranavirüs salgını ile mücadelede vatandaşlarımıza çevre ve insan sağlığının korunması için çeşitli görevler düşmektedir. Evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve “diğer atık” kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi gerekmektedir.

 

       5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle insan ve çevre sağlığımızın korunması için tüm vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini beklediğimizi bir kere daha hatırlatarak, , herkesin temiz bir çevrede uzun ömürler yaşamasını dileriz.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır