Kayseri Valiliği
Kayseri Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Kayseri Valiliği
Kayseri Valiliği

16-22 EYLÜL AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI

12.09.2012
16-22 EYLÜL AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI
16-22 EYLÜL AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI
Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ilk olarak 2001 yılında “Otomobilsiz Kent Günü” adı altında çeşitli etkinlikler yapılmış olup, o tarihten bu yana 16-22 Eylül tarihleri arasında toplu ulaşımın önemi, otomobilsiz yaşam, bisiklet kullanımının önemi, yaşanabilir çevre, gürültü kirliliği ile mücadele, karbon emisyon oranlarının azaltılmasına yönelik temalarının öne çıkartıldığı etkinliklerle kutlanmaktadır. Avrupa Hareketlilik Haftası daha temiz, daha sağlıklı bir kent özlemini dile getirerek, gürültü, yok olan yeşil alanlar, sürdürülebilir ulaşım modelleri, çevre koşullarının çocukların psikolojileri üzerine etkisi, temiz şehir, çevre sağlığı, yeni bir otomobil kullanım kültürü konularını kapsamaktadır.
Bu haftanın genel amacı, artan motorlu araç trafiğinin kentsel alanda yol açtığı kirliliğe karşı vatandaşların bilinçlendirilmesini teşvik etmektir. Aslında bu kampanya sadece atmosferin kirlenmesi ve gürültü kirliliğiyle mücadele etmeyi değil; aynı zamanda kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesini de hedeflemektedir.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde gerek bisiklet gerekse otobüslerle Erciyes Dağına gezi düzenlenmesi, bisiklet akrobasisi, bisiklet gezisi, müzik dinletisi, teleferik gezisi gibi bir takım etkinlik düzenlenmesi planlanmaktadır.
22 Eylül 2012 tarihinde ise Talas Belediye Başkanlığı tarafından Bisikletliler Derneğinin katılımıyla Talas’ta halkımızın katılımıyla bisiklet gezisi yapılması planlanmaktadır. Ayrıca Bisiklet gezisine katılım sağlayanlara çekilişle bisiklet dağıtımı yapılacaktır. 
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır